Minerály Petřvald - léčivé květy z hlubin Země

Adulár‚ Albit a Měsíční kámen

Adulár - měsíční kámen je tajemný a velice krásný drahý kámen. Uvnitř něj dochází ke zvláštní záři, připomínající odrážející se měsíc od hladiny jezera. Tento lesk mineralogové nazývají adularescence. Je to optický jev a vzniká tak, že se lámou paprsky světla a uvnitř kamene se odráží. Vrstvy v kameni jsou tvořeny dvěma minerály ortoclasem a albitem.Tyto dva minerály se na sebe během svého vzniku navrstvily ve velmi tenoučkých vrstvách. Barevné škály tohoto minerálu jsou od bílé, mléčné, našedlé až po teplé pastelové barvy v zemitých tónech.

Albit je alkalický živec a vytváří zrnité agregáty. Jeho výskyt je v barvě šedé, namodralé, bílé. Všechny barevné variety albitu mají skelný nebo perleťový lesk.

Adulár spolu měsíčním kamenem jsou odrůdou draselného živce, který se v přírodě vyskytuje jako ortoklas, sanidin a mikroklin. Krystalovaný průhledný až průsvitný ortoklas je pojmenován jako alpský adulár. Svůj název získal podle švýcarského horského masivu Adula. Adulár vzniká při nízkých teplotách, vzácně i na hydrotermálních žilách. Vyskytuje se s dalšími nerosty, nejvíce s křišťálem a šupinkami chloritu.

Albit v dávných dobách, ale i dnes je používán dobrodruhy a cestovateli na ochranu před nebezpečím. Podnítí touhu po životě, rozvíjí intuici, přiložený na oblast solar plexu stimuluje empatii.

Krásné krystaly akvamarínů bývají často vykrystalizované na sněhobílých albitech. Také se vyskytují společně s muskovitem, z kterých vyrůstají krystaly akvamarínů, rubelitů, turmalínů a jiných drahokamových odrůd.

Měsíční kámen nazývaný také měsíček je forma aduláru, pro který jsou charakteristické modravé odlesky. Tyto odlesky jsou způsobeny lomem světla na tenoučkých vrstvičkách albitu. Ceněné a krásné kousky měsíčku pocházejí z cejlonských nalezišť. Mívají různou barevnou škálu, ale nejčastěji jsou bílé, šedobílé, mléčné až průsvitné a vždy s mihotajícím se modravým leskem. Měsíček se také nachází v Indii, ale tyto nálezy bývají méně ceněné, protože jejich svit není tak výrazný. Nalézají se v hnědé, oranžové, zelené barvě, ale mohou být i průsvitné.

Měsíční kámen byl v Indii velice ctěný a byl považován za posvátný kámen, který nosí štěstí. Bývá opředen mnohými legendami. Staří Řekové měli tento kamínek v oblibě, rádi ho spojovali s tajemnem a měsíčním svitem. Měsíční kámen je kámen ženy a matky, chrání a hlavně uklidňuje. Vyrovnává naše emoční stavy, zbaví nás stresu, upevní lásku, představuje moudrost, soucit, upevní přátelství, v menopauze pomůže zmírnit zdravotní potíže, podpoří ženskou sexuální vitalitu.Měsíční kámen s modravými odlesky, odborně zvaná adularescence.