Minerály Petřvald - léčivé květy z hlubin Země

Suiseki umění kamenů

Suiseki jsou různé kameny zajímavých tvarů zvýrazňující přírodní scenérii. Jedná se o starobylé umění vyjadřující úctu člověka k přírodě. Oblíbené tvary kamenů jsou ty, které představují hory, pohoří, vodopády, řeky, ostrovy, jezera, zvířata i lidské postavy. Každý kámen je originál stvořený a opracovaný samotnou přírodou. Kameny jsou pokládány na dřevěné podložky (daiza). Také mohou být umístěné v nízkých keramických mísách (suiban) naplněných pískem. Jsou-li suibany zhotovené z kovu nesou název doban. Tyto kameny symbolizují spojení člověka s přírodou a jsou zdrojem pozitivní energie.

V současné době se toto umění stává velmi oblíbené a sbírání kamenů pro Suiseki si získává stále více příznivců. Jeho historie však sahá hluboko do minulosti. Sbírat kameny, čistit je a vystavovat jako unikátní skvost, je umění pocházející z Číny, jehož počátky sahají do období dynastie Chang.

 

Biseki jsou okrasné kameny, které také nalézáme v přírodě, od Suiseki se liší tím, že jsou uměle dotvářené. Tyto kameny jsou opracované do různých tvarů a leštěné tak, aby vynikla struktura a kresba kamene. Po dosažení požadovaného tvaru a zvýraznění kresby v kameni se ukládají na dřevěné podstavce.

 

Jadeit Čína 17 cm.

Chryzantémový kámen - celestýn vykrystalizovaný v černé břidlici výška 16 cm, Čína.

Malachit - Kongo 40 cm x 35 cm x 23 cm.

Sádrovec ČR 23 cm.

Vápenec Řecko 8 cm.

Aragonit ČR 10 cm.