Minerály Petřvald - léčivé květy z hlubin Země

Ametyst

Ametyst je krystalická odrůda křemene, která se vyskytuje v geodách i srostlicích krystalů, nazývaných drúzy. Jeho krystaly jsou průhledné s hroty ve všech odstínech fialové barvy. Je to docela běžně se vyskytující minerál, ale pro svou estetičnost a sílu, velmi vyhledávaný sběrateli i léčiteli. Nejznámější lokality výskytu jsou Minas Gerais (Brazílie), Nova Scotia (Kanada), Yellowstone National Park, Delaware County, Deer Hill (USA), Sibiř, Uruguay a Zambie.

Ametysty z Uruguaye mají sytější barvu, než ty které pocházejí z Brazílie, proto je na mineralogických burzách stále častěji vyhledáván a jeho cena stoupá. Ametystové geody jsou dalším artiklem, po kterém je vysoká poptávka, protože svou krásou doslova fascinují. Můžeme hovořit i o tom, že jsou nádhernou hříčkou přírody a z hlediska esoteriky jsou velmi mocné. Ametyst byl velmi oblíbeným minerálem ve starém Egyptě, zdobil prsteny biskupů, staří Řekové věřili, že je ochrání před opilostí, tento minerál uznávali i Tibeťané a hojně ho používali. Ametyst je ozdobou mnoha korunovačních klenotů, i Leonardo Da Vinci o ametystu napsal, že rozvíjí inteligenci a rozptyluje zlé myšlenky. Svého nositele chrání ve všech směrech, protože vše co je negativní proměňuje v lásku. Jeho mimořádné vlastnosti se projevují hlavně v oblasti ochrany a očisty negativních vibrací. Výborně se osvědčil při meditacích, protože má silnou léčivou a očistnou moc. Pomůže nám překonat závislosti všeho druhu. Chrání před nočními můrami, chrání proti nespavosti, pomáhá nám správně si vyložit naše sny, zlepšuje paměť i motivaci, odstraňuje strach, vztek, ale i zlobu, potlačuje smutek i lítost. Velmi nám pomůže vyrovnat se z jakoukoliv ztrátou. Ametyst přináší božskou lásku, je to vynikající minerál pro meditaci i věštění. Léčí sluch, posiluje metabolismus a imunitní systém, čistí krev, uleví citové duševní i tělesné bolesti, zmírní bolest hlavy a napětí, odstraní z těla parazity, čistí střeva. Stabilizuje duševní stav, pro jeho sílu, lidé trpící paranoiou, by se mu měli raději vyhnout.

Ametyst můžeme nosit jako šperk, nebo v podobě tromlovaných kamínků ho mít stále u sebe. Geody a drúzy nám mohou zdobit obytné prostory a zároveň nám přetvářet negativní energie v pozitivní a tím nás dokonale ochránit. Pokud ho použijeme k léčení musíme si dát pozor na umístění hrotu. Když hrot namíříme k sobě, bude nám dodávat energii, pokud hrot bude směřovat od nás, bude nám energii odebírat. Ametyst nejlépe prospěje, když ho budeme mít zavěšený na krku tak, aby spočíval na srdci. O Ametystu se ne nadarmo hovoří, že je to královský kámen.